Om Vilhelmina Folkets Hus

folkets_hus_vilhelmina

Välkommen till möjligheternas mötesplats!

Vilhelmina Folkets Hus är den naturliga mötesplatsen för kultur, konferens, mat och nöje. En arena för inspiration, idéer, kontakter och upplevelser.

Vilhelmina Folkets Husförening bildades 1938 och med det kom ett behov av en lokal för möten, fester och annat.

Teatersalong, festlokal, café och sammanträdeslokaler

1944 stod huset klart med teatersalong, festlokal, café, olika studierum och sammanträdeslokaler, dessutom expedition och bostad för Folkets Hus intendent.

lokal_folketshus_vilhelmina

Utbyggnad

Under slutet av 1960-talet togs beslut att bygga ut Folkets Hus. Entrén flyttades och ett nytt café byggdes. Vilhelmina Kommun behövde ett badhus och biblioteket behövde nya lokaler, vilket gjorde att man enades om att bygga dessa i samband med utbyggnaden. Till detta kom även en bowlinghall med fyra banor.

simhall_folketshus_vilhelmi
Vilhelmina simhall i Folkets Hus
Vilhelmina bibliotek i Folkets Hus
Vilhelmina bibliotek i Folkets Hus

1973 invigdes den nya utbyggnaden av huset.

Utveckling och utbyggnad  – igen

1994 var det dags igen. Malgomajskolan behövde lokaler till sin nya hotell – och restauranglinje och Folkets Hus behövde fler lokaler och parkeringar.

1995 hade entrén flyttats ännu en gång, Malgomajskolan hade nya lokaler och parkeringen hade utökats.  Folkets Hus hade gått från att vara en av sex fastigheter i kvarteret till att äga hela kvarteret.

RL -Restaurang- och Livsmedelsprogrammet, Malgomajskolan. Lokaler i Folkets Hus.
RL -Restaurang- och Livsmedelsprogrammet, Malgomajskolan. Lokaler i Folkets Hus.

Fotokollage över kända Vilhelminaprofiler. Finns att beskåda på Folkets Hus.
Fotokollage över kända Vilhelminaprofiler. Finns att beskåda på Folkets Hus.

 

Vilhelmina Folkets Hus styrelse & extra 2016

 

Styrelse:

Ulrika Johansson (ulrika.johansson@vilhelmina.se)

Ulf Hansson (ulf.hansson@vilhelmina.se)

Suzanne Sellin (suzanne.sellin@vilhelmina.se)

Åke Nilsson (Ordförande) (ake.nilsson@vilhelmina.se)

Johan Abramsson (v.ordförande) (johan.abramsson@gmail.com)

Annika Andersson (annika.andersson@vilhelmina.se)

Gunilla Lönnberg (gunilla.lonnberg@vilhelmina.se)

Magnus Persson (magnus.persson@vilhelmina.se)

Jonny K Kärkäinen (jonny.k.karkainen@vilhelmina.se)

Extra:

Göran Jonsson (goran.jonsson@vilhelmina.se)

Kenna Lindström (kenna.lindstrom@vilhelmina.se)

Torsten Johansson (torsten.johansson@vilhelmina.se)

Maria Lindström (lindstroem.maria@spray.se)

Petra Jonsson (petra.jonsson@vilhelmina.se)

Åsa Össbo (asa.ossbo@vilhelmina.se)

Kristina Norman (kristina.norman@vilhelmina.se)

Ann-Kristin Norman (annkristin.norman@vilhelmina.se)

Göran Hahlin (goran.hahlin@vilhelmina.se)

 

Varmt välkommen!